RIHSS (Home)
Girls
Cross Country
RITCA All Division
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
Team
State
Class A
Class
B
Class
C
Individual
RI
New England Titles
SENE
NEPSTA
Girls
Cross Country Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Postseason
Current Results
Past Results
Formats
|
2012 Girls Cross Country
R.I. Track Coaches Association All Class & All Division
Class A
First Team
Emma McMillan, Barrington
Sheridan Wilbur, La Salle
Karina Tavares, Mt. Hope
Abigail Livingston, Barrington
Amy Laverty, Cumberland
Fiona Paine, Barrington
Allison Bellows, Coventry
Second Team
Megan Verner-Crist, Barrington
Julianna Portelli, Barrington
Rachael Renzi, La Salle
Evie Jansen, La Salle
Caitlin Marino, La Salle
Jessica Bellows, Coventry
Alice Burgess, Barrington
Third Team
Mei-Ling Feng, Cumberland
Caroline Falvey, La Salle
Elizabeth Hansen, Chariho
Victoria Varone, La Salle
Michaela Hackett, Cranston West
Tiana Kibbe, La Salle
Marykate Coogan, Barrington
Class B
First Team
Jackie Burr, Westerly
Kendall Feaster, South Kingstown
Margaret McCaffrey, East Greenwich
Britney Laraway, South Kingstown
Erica Johnson, Bay View
Maddy McLaughlin, Westerly
Erika Pena, Toll Gate
Second Team
Emily Browne, East Greenwich
Amanda L’Esperance, Lincoln
Sydney Sweck, South Kingstown
Kayla Saucier, Bay View
Michaela Lawler, South Kingstown
Caitlin Galamaga, Bay View
Amanda DellaGrotta, Bay View
Third Team
Elizabeth Morisseau, Bay View
Julianna Liberas, South Kingstown
Laurel Scott, Lincoln
Margaret Schreck, Bay View
Naomi Fastovsky, South Kingstown
Julie Munkelwitz, South Kingstown
Haley Moen, Toll Gate
Class C
First Team
Stephanie Mattson, Smithfield
Betsy Dumais, Burrillville
Emily Meinertz, Smithfield
Marissa McPhillips, Narragansett
Rebecca Meinertz, Smithfield
Fiona Beltram, Ponaganset
Ashley Jackson, St. Raphael
Second Team
Genesee Daley, Smithfield
Alexi Mangili, Scituate
Madison Saliba, Smithfield
Caitlin Paredes, Smithfield
Cassidy Bissitt, Smithfield
Ruby Perry, Burrillville
Jessica Elliot, Prout
Third Team
Victoria D’Agostino, Scituate
Victoria Matrullo, Prout
Danielle Dumais, Burrillville
Catherine Cardon, Mount St. Charles
Elizabeth Kaye, Scituate
Megan Corbeil, Mount St. Charles
Megan Horn, Moses Brown
Northern
First Team
Amy Laverty, Cumberland
Betsy Dumais, Burrillville
Stephanie Mattson, Smithfield
Emily Meinertz, Smithfield
Rebecca Meinertz, Smithfield
Madison Saliba, Smithfield
Mei-Ling Feng, Cumberland
Second Team
Fiona Beltram, Ponaganset
Cassidy Bissitt, Smithfield
Caitlin Paredes, Smithfield
Genesse Daley, Smithfield
Danielle Dumais, Burrillville
Alexi Mangili, Scituate
Ruby Perry, Burrillville
Third Team
Amanda L’Esperance, Lincoln
Esther Kwara, Cumberland
Meaghan Sculliin, Cumberland
Janelle Platt, Cumberland
Nichole Barger, Cumberland
Victoria D’Agostino, Scituate
Metropolitan
First Team
Abigail Livingston, Barrington
Emma McMillan, Barrington
Sheridan Wilbur, La Salle
Karina Tavares, Mt. Hope
Juliana Portelli, Barrington
Megan Verner-Crist, Barrington
Fiona Paine, Barrington
Second Team
Mary Kate Coogan, Barrington
Erica Johnson, Bay View
Ashley Jackson, St. Raphael
Rachael Renzi, La Salle
Caitlin Marino, La Salle
Caroline Falvey, La Salle
Victoria Varone, La Salle
Third Team
Emily Coughlin, La Salle
Madeline Soutter, Barrington
Cianna Lynch, La Salle
Kayla Saucier, Bay View
Katarina Heyden, Mt. Hope
Amanda DellaGrotta, Bay View
Caitlin Galamaga, Bay View
Suburban
First Team
Margaret McCaffrey, East Greenwich
Jessica Bellows, Coventry
Michaela Hackett, Cranston West
Allison Bellows, Coventry
Courtney Grant, Coventry
Emily Browne, East Greenwich
Alexandria Hackett, Cranston West
Second Team
Natalie Tocco, Pilgrim
Rebecca Stamp, Cranston West
Morgan Abbemante, Cranston West
Jenn Haley, Coventry
Kayla Dwyer, Coventry
Haley Dennis, Coventry
Erika Pena, Toll Gate
Third Team
Alicia Holloway, Classical
Sarah Nacci, Cranston West
Haley Moen, Toll Gate
Julia Lawson, Cranston East
Zoe Hinman, East Greenwich
Katelan Stinehour, Coventry
Nathalie Rosado, Hope
Southern
First team
Aisha McAdams, North Kingstown
Jackie Burr, Westerly
Elizabeth Hansen, Chariho
Bethany Nunnery, North Kingstown
Jaxine Wolfe, North Kingstown
Kendall Feaster, South Kingstown
Kelly Reiss, South Kingstown
Second Team
Britney Laraway, South Kingstown
Marissa McPhillips, Narragansett
Isabella Perrin, North Kingstown
Maddy McLaughlin, Westerly
Jenn Croteau, North Kingstown
Kelsey Spitalnic, North Kingsown
Michaela Lawler, South Kingstown
Third Team
Shannon Farrar, Prout
Melissa Viens, North Kingstown
Sydney Sweck, South Kingstown
Alexis Charpentier, South Kingstown
Abigail Dandurand, Chariho
Adeline Hanssen, Westerly
Carlie Sisco, Westerly |